Skip to content
Kezdőlap » Szolgáltatások » Ágyi poloskairtás

Ágyi poloskairtás

Állandó probléma és évek óta a toplisták vezetője az ágyi poloska.

Az emberiség történelme során az ágyi poloska minden időkben létező kértevőnek számított Valószínűleg a földközi tenger keleti medencéjéből származik. Eredetileg denevérparazita volt és a barlanglakó emberhez kötődött, és miután a lakások mikroklímája kedvezett az elszaporodásukhoz, a városok és a lakások közismert vérszívója lett. A közönséges ágyi poloska a világ minden éghajlati övén megtalálható, mégis főleg a nagyvárosokban jellemzőbb.

Honnan tudhatja biztosan, hogy ágyi poloska csípte meg?

Környezetünkben számos vérszívó rovar található viszont a csípésnyomok elhelyezkedése, gyakorisága, alakja és színe sok esetben támpontot adhat a kártevők beazonosításában. Az ágyi poloskák leggyakrabban fedetlen bőrfelületről táplálkoznak és sok esetben fel sem másznak az emberre vérszívás céljára. Ennek megfelelően a csípésnyomok legtöbbször a végtagokon háton és a nyakon jelentkeznek. Az ágyi poloskák alapvetően éjjel táplálkoznak. 

Nem zümmögnek mint  a szúnyogok, csendben és lassan másznak a kiszemelt „áldozathoz” 

A poloska az embert elsősorban hő, és szén-dioxid kibocsátása révén találja meg a fején található csápok segítségével. 

Leggyakrabban a hajnali órákban szív vért, de ha szükséges akár többször is megkísérelheti.

Legszívesebben embervérrel táplálkozik, de tartós éhezés esetén állatvért is szívhat. Melegben két naponként, hűvösebb időben hetenként szív vért, ami 5-10 percig eltart. Hidegben az éhezést rendkívül sokáig tűri, szobahőmérsékleten táplálék nélkül hónapokig is túlélheti.

Az ágyi poloska fertőzöttség egyetlen egyértelmű bizonyítéka a rovarok észlelhető jelenléte. Másodlagos nyomok lehetnek az apró fekete porszem méretű ürüléknyomok, a kis apró fehér peték vagy a levedlett kültakarók.

Az ágyi poloska kifejletten 4-8 mm hosszú, rozsdabarna színű rovar. Lárvái lényegesen kisebbek is lehetnek, emiatt nehezebben fedezhetők fel. Mint minden más rovar, az ágyi poloskák is maximálisan három pár lábbal rendelkeznek

Hol találhatóak jellemzően az ágyi poloskák?

Az ágyi poloskák szinte bárhol fellelhetők, de leggyakrabban a tapéta alatt, a matrac és az ágykeret valamint az ágykeret és a lécek között, poszterek és képek mögött, falban található lyukakban és üres tiplikben, szőnyegek és matracok mentén, szegélylécek alatt, konnektorok és polcok környékén, valamint a karnisok környékén és a függönyök, ágykárpitok redőiben, könyvekben, szekrények zsanérjaiban találhatók meg.

Terjedése

Passzív mód:

  • Az ágyi poloska jelenléte hotelekben, szállodákban, apartmanokban sem ritka. Ahol gyakran cserélődnek az emberek, ott nagyobb az esély arra is, hogy egy már fertőzött lakásból a vendéggel a poloska is eljut a többi vendéghez.
  • Közösségekben is össze lehet szedni, akár moziban, színházban, buszon, váróteremben
  • Használt bútorok, lomtalanításkor kivitt tárgyak, antikváriumban vásárolt könyvek mind fertőzöttek lehetnek. Eredetük bizonytalan és a leggyakrabban ezeket a tárgyakat nem rovarmentesítik a kereskedők.
  • Az új bútorok is okozhatnak meglepetéseket. Előfordult már, hogy egy új bútor vásárlásával telepedett meg az ágyi poloska. A bútorok szállítása, és raktározása közben elképzelhető, hogy poloska kerül a csomagolásba.

Aktív mód:

  • Egy fertőzött lakásból könnyen átkerülhet az ágyi poloska egy másik lakásba. Ez a leggyakrabban a panel lakásokra a jellemző. Nem szükséges nagy repedéseknek lenni, hiszen a villanyvezetékek vagy csövek mellett is kényelmesen át tud jutni egyik lakásból a másikba. Inkább az alsó-felső szomszédoktól van nagyobb esély az átjutásra mintsem az oldalsótól.

Ilyen esetben az első és legfontosabb az, hogy beszéljenek a problémáról és bár ez nagyon nehéz, hiszen senki sem vállalja fel szívesen, hogy otthona ágyi poloskával fertőzött, de ez elől nem lehet és nem is javasolt a struccpolitikát alkalmazni. Az irtást minél hamarabb elvégzik, annál hamarabb nyugodnak le a kedélyek és szabadulnak meg a kellemetlen betolakodótól.

Amennyiben nem jutnak egyezségre, és az érintett szomszéd, akinek a lakása bizonyítottan fertőzi a többit, továbbra is elzárkózik attól, hogy lakásában szakszerű irtás legyen, akkor lehet megtenni a következő lépést.

A 18/1998. (VI. 3.) NM számú A fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló rendelet 1. bekezdése szerint az ágyi poloska, csótány egészségügyi kártevő, mely elleni védekezésről az épület (beleértve a lakást is) fenntartójának/tulajdonosának gondoskodni kell (4.), (5) Amennyiben a fenntartó a (4) bekezdésben foglaltaknak nem tesz eleget, a városi intézet határozattal kötelezi az egészségügyi kártevők elleni védekezésre.

Hogyan irtják? Milyen módszereket alkalmazhatnak?

Az egészségügyi kártevőirtás szakmai irányítását az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) végzi. Ez a szakmai szervezet időszakosan kiad egy tájékoztatót, ami egyfajta szakmai protokoll (útmutató) a kártevőirtást végző szakemberek és szakvállalatok számára.

Elsődleges módszereként a permetezés alkalmazható

Kiegészítő eljárásként (indokolt esetben, pl. túlzsúfolt lakásokban) alkalmazható a füstképzés és a ködképzés is (semmiképpen sem gázosítás), Elektromos szekrényekben pedig a porozás.

Miért van szükség kétszeri kezelésre? 

A jelenleg rendelkezésre álló rovarirtó készítmények alkalmatlanok az ágyi poloska petéinek maradéktalan inaktiválására. Az ágyi poloska petéiből 7-28 napon belül kelnek ki a kicsi poloskák és az idősebb példányokhoz hasonlóan vérre van szükségük az életben maradáshoz és a fejlődéshez. Ezért a később kikelt példányokat ismét irtani kell.

Mennyire veszélyesek az ágyi poloska ellen használt irtószerek

Kizárólag az Országos Tisztiorvosi Hivatal (OTH) által engedélyezett készítményeket használhatnak a szakemberek melyeket a hatóság minden esetben alapos vizsgálatnak vetett alá az engedély kiadása előtt így csak olyan irtószer lehet forgalomban, amely nem jelent veszélyt sem az emberre sem más melegvérű állatra.

Milyen előkészületetek szükségesek?

Az előkészületek fontosak a sikeres és hatékony irtás végett. 

  • Ruhák előkészítése mosás céljából, zsákba tenni őket, és lezárni.
  • A tisztítás 60 fokon mosóprogramot használva. (alacsonyabb hőmérsékleten nem pusztul el sem a rovar sem a pete)
  • Ágyneműtartók, fiókok kiürítése
  • Bútorok, ágyak elhúzása a faltól

Fontos, a fertőzött szobából ne vigyünk ki semmit, mivel könnyen szétszórhatjuk, elfertőzhetjük a többi helyiséget is!!